fbpx

Szymon Kural wraca z Mistrzostw Europy Juniorów z 4 medalami

Dodano: czwartek, Sierpień 1, 2019

Reprezentacja polskich juniorów na Mistrzostwach Europy w bilarda w holenderskim Veldhaven spisała się znakomicie. Szymon Kural (zawodnik TCF HUB Centrum Sportu) zdobył 4 medale, natomiast reprezentacja wywalczyła ich aż 7 i zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej.

W mistrzostwach wystartowało ponad 230 zawodników, w tym juniorzy młodsi z Polski – Szymon Kural, Dominik Jastrząb, Oskar Jamorski, Wiktor Fortuński. Natomiast juniorzy starsi to Adam Stankiewicz, Kamil Spicha i Tomasz Krysztofik. Na zawodach nie zabrakło też juniorek – to Bogna Świtała i Weronika Połczyńska.

Bilardowe zmagania rozpoczęły się rywalizacją w odmianie bilarda 14/1 dla juniorów młodszych i starszych. Na początek pozostał pewien niedosyt, gdyż Szymon Kural i Oskar Jamorski otarli się o medale, zajmując ostatecznie 5. miejsce. Natomiast w odmianie 10 bil nasi juniorzy rywalizowali ze zmiennym szczęściem. Ostatecznie o ćwierćfinał walczyli: Weronika Połczyńska, Dominik Jastrząb, Szymon Kural, Oskar Jamorski oraz Tomasz Krysztofik. W rozgrywkach drużynowych juniorzy młodsi bez problemu zapewnili sobie miejsce w ćwierćfinale.

Czwarty dzień mistrzostw był jednym z najbardziej emocjonujących. W odmianie 10 bil do „16” zakwalifikowali się: Dominik Jastrząb, Oskar Jamorski i Szymon Kural. Po ciężkich pojedynkach chłopcy awansowali do ćwierćfinału.  Walka o medale na tym etapie stała się naprawdę ciężka. Dominik Jastrząb przegrywał, ale nie poddał się, wyrównał na 5:5 i to on ostatecznie zadał decydujący cios, wygrywając 6:5. Szymon Kural prowadził, ale przeciwnik również wyrównał na 5:5. Wtedy jednak pomylił się i Szymon wygrał 6:5. Tym sam Dominik i Szymon awansowali do półfinału. Oskar niestety uległ swojemu rywalowi i zajął 5. miejsce. Półfinały to już dominacja Polaków, obaj wygrali swoje mecze i spotkali się w finale. Tu zdecydowane zwycięstwo odniósł Szymon Kural, który zdobył złoty medal i tytuł Mistrza Europy Juniorów, natomiast Dominik Jastrząb musiał zadowolić się tytułem Wicemistrza.

Kolejny dzień dla zawodników z Polski nie był łatwy, ale za to bardzo owocny. W odmianie 8 bil do „16” zakwalifikowali się Dominik Jastrząb i Szymon Kural. Rywalizacja była bardzo zacięta, lecz również przyniosła triumf reprezentanta Polski. W tych zawodach zwyciężył Dominik Jastrząb i to on został Mistrzem Europy, pokonując w finale Białorusina Andreia Adziarykhę 6:3, natomiast Szymon Kural zdobył brązowy medal.

W odmianie 9 bil miejsce w ćwierćfinale wywalczył Szymon Kural. Wygrał też kolejne etapy, przegrywając dopiero w finale po emocjonującym meczu z Norwegiem Emilem-Andre Gangflotem. Szymon powiększył więc swój dorobek o kolejny medal, tym razem srebrny. Natomiast Bogna Świtała i Weronika Połczyńska wywalczyły brązowy drużynowy medal Mistrzostw Europy Juniorek.

Trzeci złoty medal dla Polski dołożyli juniorzy młodsi w rozgrywkach drużynowych. Polacy w składzie Szymon Kural, Oskar Jamorski, Dominik Jastrząb pokonali w finale Białorusinów 2:1.

Jestem mega szczęśliwy i zadowolony ze swoich wyników oraz gry na tegorocznych mistrzostwach. W grach drużynowych udało nam się wywalczyć złoty medal i Mistrzostwo Europy. Dziękuję moim kolegom z drużyny Dominikowi Jastrzębiowi, Oskarowi Jamorskiemu i Wiktorowi Fortuńskiemu – mówił młody multimedalista, Szymon Kural.

Dzięki tak dobry wynikom uzyskanym na Mistrzostwach Europy Juniorów w Holandii Szymon Kural otrzymał przepustkę na Mistrzostwa Świata, które odbędą się w listopadzie na Cyprze. Polacy w klasyfikacji medalowej Mistrzostw Europy ustąpili tylko nieznacznie Niemcom i Rosjanom.